מטבח גרניט פורצלן אפור ועץ

אי במטבח- כל מה שרציתם לדעת

בשנים האחרונות, אי הפך לחלק בלתי נפרד מהמטבח הישראלי, כאשר הוא משמש כמרכז הפעילות והמפגש של דיירי הבית וכן כמקום עבודה שניצב במרכז המטבח ומשלים את העיצוב הכללי שלו בצורה מושלמת. באמצעות שילוב של טכנולוגיה מתקדמת ויצירתיות ניתן כיום לתכנן איים למטבחים בעלי שטחים מגוונים בגודלם, ולהעניק לכם את ההנאה הטמונה במטבח עם אי. ֹ

אי למטבח - מטבחי סמל

מהו אי למטבח?

אי למטבח הינו יחידה נפרדת משאר ארונות המטבח, הממוקמת בדרך כלל במרכז. מדובר למעשה ברהיט הניצב בפני עצמו, ומגיע בדרך כלל בגובה משטח העבודה של המטבח. השטח העליון של האי משמש כמשטח עבודה נוסף ברובו, אך רובם של האיים כיום כוללים גם פונקציות כמו כיורים, כיריים ועוד. בנוסף, באי עצמו אפשר לשלב פונקציה של ישיבה על כיסאות בהתאם לגובהו וארונות אחסון בחלקו התחתון.

ניתן לחלק את סוגי האיים לשלוש קטגוריות עיקריות: אי מטבח סטנדרטי הכולל משטח עבודה ויחידות אחסון, אי מטבח כעמדת עבודה משודרגת הכוללת כיריים ו/או כיור, ואי דו מפלסי הבנוי משני מפלסים נפרדים – דלפק עבודה ודלפק הגשה.

אי למטבח - מטבחי סמל
עיצוב: אלון כהן | צילום: שי אפשטיין

כיצד מתכננים אי במטבח?

אי יכול להתאים למגוון מטבחים, במגוון גדלים. למעשה, הגודל אינו קובע אלא האופן בו מתכננים את האי ואת שאר המטבח. כאשר מתכננים אי חשוב לקחת בחשבון אילו פונקציות אנו רוצים שהוא יכלול, כמה מרחב זמין עבורו, כמה מקומות ישיבה הוא יכלול (אם בכלל) ועוד. 

חשוב לזכור: האי הוא אזור קטן ביחס לשטח הבית אך מהווה את ליבו. אל תעמיסו עליו ואל תצרו עודף שימושים שבסופו של דבר יפחיתו מנוחות המשתמש.

מה שמייחד את האי למטבח הוא הבידוד שלו – אנו יכולים לגשת אליו מארבעת הכיוונים ולכן חשוב לתכנן שבכל אחד מהצדדים אנו נראה חזית יפה ואסטטית. על פי עומק האי אפשר להחליט מה עושים איתו או להיפך – על פי הפונקציות שנרצה נחליט מה יהיה העומק שלו. חשוב לזכור שהאי בא כדי לשמש אותנו ולא רק כדי להיות אמצעי דקורטיבי. אם המטבח שבחרנו הוא בעל מעט ארונות אחסון, עדיף להשתמש באי כמקור אחסון נוסף ולא רק כמקום ישיבה. מנגד, אם המטבח כולל מספר ארונות גדול ובני המשפחה אוהבים להתאסף יחד בזמן הבישול, עדיף למקם כיסאות בר מסביב לאי.

אנו יכולים לבחור את הצבע, הצורה, הגודל והסגנון של האי על פי העדפתנו, ואף אפשר לעצב אותו בצורה שונה משאר המטבח. באמצעותו אנו יכולים להכניס עוד גוון, סגנון וחיים למטבח מבלי ליצור קונטרסט חזק מדי.

אי למטבח - מטבחי סמל
עיצוב: בן רזניאלי | צילום: אורן עמוס

מהן המידות האידיאליות של אי במטבח?

לשאלה זו אין תשובה חד משמעית, משום שלכל חלל ישנן המידות המתאימות לו. אחד הפרמטרים החשובים הוא חישוב המקום ולכן אסור להתעלם ממנו – חשבו על המעברים, התנועה וההתנהלות במהלך העבודה השוטפת במטבח. המטרה היא שאתם, המשתמשים, תוכלו לעבור בקלות, להתכופף, לפתוח ארון ומגירה מבלי ליצור הפרעה למשתמש או מחסום לשאר האנשים במטבח.

בפגישת התכנון באחד מסניפינו תוכלו להיות בטוחים שהמעצבות שלנו יתחשבו בגודל החלל, בנוחות שלכם ובעיצוב המטבח על מנת להתאים לכם את גודל האי האידיאלי עבורכם.

אי למטבח - מטבחי סמל
עיצוב: ריטה אלפרסון | צילום: אורית ארנון

כיצד מתאימים את גובה האי למטבח?

גם גובה האי במטבח הוא פרמטר שמותאם עבור הלקוח באופן ספציפי, ומושפע ממשתנים רבים. בבחירת גובה האי אנו צריכים להתחשב במטרתו של האי – האם הוא כולל כסאות ישיבה? האם יש בו פונקציות בישול רבות? האם ישנם ילדים קטנים בבית? כל אלו משפיעים מאוד על בחירת גובה האי ומותאמים לכל מטבח באופן אישי. 

גם גובה המשטחים הנוספים במטבח משפיע על גובה האי ולכן חשוב לתכנן את האי והמטבח ביחד על מנת ליצור אחידות עיצובית ופונקציונלית. 

אנו במטבחי סמל מזמינים אתכם לאחד מסניפינו וליהנות מפגישת ייעוץ עם צוות המעצבות המקצועי ביותר, על מנת לתכנן ולעצב את המטבח הפונקציונלי, האיכותי והמתאים ביותר עבורכם. 

אי למטבח - מטבחי סמל

לפניכם דגם מטבח שלושת האיים שלנו. הדגם משלב שלושה איים המגדילים את שטח העבודה ומגדירים באופן ברור את טריטוריית המשתמש בכל אזור ואזור. המטבח עשוי דלתות עץ מושחר בעלות ידיות עץ חרוטות, בשילוב ארונות גובה בצבע ייחודי למטבחי סמל. ייעודו של כל אי למטבח מותאם לצורכי הלקוח ולשטח המטבח הנתון.

אי למטבח – מחירים

המחירים לאי למטבח משתנים בהתאם לגודלו, החיפוי שתבחרו למשטח העבודה והפונקציות המוטמעות בו. בכל פגישה עם מעצבת בסניפינו תוכלו לקבל הצעת מחיר לאי למטבח, המותאם בדיוק לצרכים שלכם- בתכנונו ועיצובו.

אנו במטבחי סמל מזמינים אתכם לאחד מסניפינו וליהנות מפגישת ייעוץ עם צוות המעצבות המקצועי ביותר, על מנת לתכנון ולעצב את המטבח הפונקציונלי, האיכותי והמתאים ביותר עבורכם.