מטבח עם אי שיש

תאורה למטבח : טיפים ליצירת תאורת מטבח נכונה

תאורה למטבח היא דבר מרכזי שלא תמיד מקדישים עבורו את החשיבות הראויה. אנו משקיעים זמן, מחשבה וכסף בתכנון ובחירת המטבח, אבל שוכחים שהתאורה היא זו שתהפוך אותו למושלם.

התאורה במטבח צריכה לענות על צרכים פונקציונאליים ואסתטיים לחלל. המטבח הפך להיות החדר המרכזי ביותר, המשרת את כל דיירי הבית ולכן תאורה נכונה יכולה להביא לשדרוגו באופן משמעותי. בעזרת גופי תאורה ספציפיים ניתן ליצור אשליה של מטבח גדול ורחב, לתרום לקשר בין הרהיטים ומכשירי החשמל וכן להסתיר פגמים או נזקים. בעיקר, בעזרת התאורה אנו יכולים לשנות את המראה של המטבח או להדגישו בצורה עדינה ואלגנטית.

מספר כללי יסוד מנחים את מעצבי הפנים בבחירת תאורת מטבח. בבחירה יש להתחשב באווירה שאנו מחפשים ליצור, בסיוע שמעניקה התאורה למטרת המטבח, בהתאמה לחללים הסמוכים שבבית וכמובן – התאמה לעיצוב ואופי המטבח. אך לא כולנו משתמשים בשירותיהם של מעצבי הפנים, ובשביל זה אנו כאן.

מטבח עם אי שיש
אדריכל: גיא פלד. צלם: עמית גרון.

סוגי תאורת מטבח

תאורה כללית – כוללת בתוכה תאורה טבעית של אור השמש הנכנס מבחוץ וגוף תאורה התלוי במרכז התקרה. אחד האלמנטים החשובים שיש לשים עליהם דגש הוא האור הטבעי. רצוי לתכנן את המטבח כך שיהיה רווי בחלונות ומקורות אור המעניקים חיות למטבח. בנוסף לתאורה טבעית, גוף תאורה מרכזי הוא המקור הראשי להארת מטבחים כאשר האור הטבעי חסר. כאשר אנו בוחרים גוף תאורה תלוי רצוי להשתמש בגוף תאורה בעל שטח רחב המורכב מכמה מנורות, המעניקות אור חזק ובולט.

מטבח לבן מבריק
אדריכלית: נעמי יחזקאל. צלם: עמית גרון.

תאורה משימתית – תאורה משימתית הופכת את המטבח להרבה יותר פונקציונלי ונוח לעבודה. האור הבהיר והממוקד של התאורה המשימתית יעזור לכם לבצע את כל הפעולות הדרושות במינימום מאמץ. התאורה המשימתית ממוקמת בדרך כלל מעל האי, הכיריים, הכיור וכדומה, כדי לאפשר פעילות נוחה במטבח. אחד הדברים שחשוב לשים אליהם לב בתאורה משימתית הוא שהאדם העובד במטבח לא יחסום את האור ויגרום להפלת צל חדש על משטח העבודה. במקרה כזה התאורה המשימתית יותר תזיק מאשר תועיל.

מטבח אפור ולבן
אדריכל: נוגה פאוסט. צלם: עדי גלעד.

תאורת אווירה – תפקידה של התאורה הזו הוא למשוך את תשומת הלב לתמונות, כלים, חפצים אומנותיים ופרטים עיצוביים אחרים הממוקמים במטבח. פעמים רבות אנו מכניסים למטבח אלמנטים מיוחדים; אריחי אבן, חיפויי קיר וכדומה – זו הדרך הטובה ביותר להדגישם. כאשר אנו משקיעים באלמנט מסויים במטבח, אנו עושים זאת כדי "שיגנוב את ההצגה". תאורה נכונה על אותו אלמנט היא זאת שתגרום לכך.

תאורה למטבח עץ

אז לאחר שהבנו את חשיבות התאורה במטבח, הבאנו לכם מספר טיפים לתאורה נכונה:

  1. בחרו גופי תאורה למטבח בהתאם לעיצוב הכללי של המטבח כך שישתלבו באופן אינטגרלי עם מראה המטבח.
  2. האירו את ארונות המטבח עם תאורה נסתרת מתחת ובתוך הארונות.
  3. שימוש בפסי לדים וגופי תאורה שקועים יעניקו מראה מרשים למטבח ויקלו על השימוש בו כחדר עבודה.
  4. מטבח עם אי מומלץ להאיר באמצעות גופי תאורה דקורטיביים. כאן הדגש הוא על המראה החיצוני של גוף התאורה ולא רק על עוצמת האור או הפיזור.
  5. השקיעו בנורות חסכוניות ועמידות. עקב השימוש הרב שנעשה בתאורה בחלל זה, השקעה חד פעמית בנורות עמידות וחסכוניות תמנע מכם כאב ראש והוצאה כספית מיותרת.
  6. השתמשו באור הטבעי שנכנס למטבח ותכננו זאת כך שיאיר את החלקים שנמצאים בשימוש הרב ביותר.