profil_tali4

הכירו את טלי זרחיה פרומוביץ'

החודש החלטנו להביא לכם כתבה מגניבה ומעניינת עם המעצבת טלי זרחיה פרומוביץ', בה תוכלו ללמוד על השקפת עולמה העיצובית, כיצד היא ממקמת את המטבח בסדר העדיפויות העיצובי שלה וכמובן ליהנות ממטבח מדהים בבית שתכננה ועצבה.

צילום: עידו אדן

קצת על המעצבת: טלי זרחיה פרומוביץ. אדריכלית רשויה בעלת תואר B.Arch מטעם אוניברסיטת תל אביב ותואר שני בעיצוב M.Des מטעם בצלאל. יש לי ניסיון של 10 שנים בתחום האדריכלות בבנייה פרטית וציבורית. אני מלווה אנשים בבניית המקום הכי חשוב בחייהם, הבית שלהם. אני מאמינה שאדריכלות משרתת את הלקוח וצריכה להיוולד בהתאם לאורח חייו, לצרכים ולחלומות שלו.

על הפרויקט:

תכנון שיפוץ אינטנסיבי בבית פרטי בראש העין. תכנון מחדש של החלל המרכזי בבית הכולל: שבירת מחיצות פנימיות, שינוי גרם המדרגות, תכנון המטבח ופינת האוכל.

מטבח בעיצוב מודרני

תארי לנו את מאפייני סגנון העבודה שלך באופן כללי?

אני מאד אוהבת אדריכלות ועיצוב אבל יותר מזה אני אוהבת אנשים. כשאני נכנסת לפרויקט הדבר שהכי מעניין אותי ללמוד עליו הוא האנשים עבורם אני מתכננת והמקום בו הם חיים. גדלתי בבית חם למשפחה אהובה, מאז שאני זוכרת את עצמי הייתי חשופה לתהליכי בנייה. השילוב הזה של אדריכלות ואנשים עושה לי טוב! אני מבינה שהמקום בו אתה חי וממנו אתה מגיע משנה לך את החיים.  חשוב לי שאנשים יהיו מאושרים ויגורו במקומות שכיף לחיות בהם, מקומות שמעניקים השראה. אני מאמינה שפרויקט אדריכלי טוב הוא פועל יוצא של הבנה אמיתית של הלקוח. אני לא מאמינה באדריכלות של copy paste. הבית של משפחת אהרוני יכול להתאים רק להם. כל פרויקט שאני מתכננת הוא אחר. אני לא מחפשת "להטביע חותם" ולהביא את ה"שטנץ" שלי אני לומדת את השטח כל פעם מחדש ו"תופרת חליפה חדשה". מכירה רק עוד אדריכל אחד בעולם שעושה את זה… קשה לשים את האגו בצד במקצוע הזה.

כשהתחלת לתכנן ולעצב את הבית, מה היו מקורות ההשראה העיצוביים שהובילו אותך ?

כאדריכלית אני פוגשת המון אנשים ומתכננת להמון לקוחות, עבורי כל לקוח הוא עולם והשראה. כשפגשתי לראשונה את הלקוחה בפרויקט זה התרשמתי מיופיה ואצילותה, האווירה המשפחתית "עטפה את הבית" ומאוד רציתי לשמר את זה. המטעמים שהגישה לי, שאפתה בעצמה, היו אסתטיים וכשהבטתי בחלל בו היא ומשפחתה חיים היה לי קל להבין שהבית לא תוכנן בצורה נכונה ולא שירת את המשפחה כראוי.  בתכנון הבית שילבתי אלמנטים מודרניים עם אלמנטים ביתיים וחמימים, בדיעבד הבנתי שתכננתי את הבית הזה בדומה לסגנון הלבוש של הלקוחה ובצבעים האהובים עליה זה היה ממש כמו לתת לחייט לתפור חליפה שמתאימה בדיוק בשבילך… המופע המרהיב הזה נבע גם מהקשר שנוצר ביני לבין בני המשפחה, פתיחות והבנה לצרכים עד שכמעט לא היה צורך לדבר רק לעשות- זה באמת היה מדהים!

כיצד התאמת את העיצוב ותכנון הבית לצרכניהם של הדיירים?

די מהר הבנתי שעומדים מולי אנשים עם רמת פתיחות גבוהה, אבל הבית, הרגיש סגור. בכניסה לבית עמד שיפוע בטון של מדרגות קיימות שחסם את הכניסה והזרימה בחלל. המטבח היה קטן וישן מאד אך מטופח, כך לומדים גם על הלקוחות והיחס שלהם לסביבה.  הסלון היה מחולק לשני מפלסים ותחום בקיר חוצץ שחילק בגסות את החלל המרכזי לפינת משפחה שהפכה מחסן ולסלון קטן וסגור. זכרתי להרים את הראש למעלה וגילית חלל המתנשא לגובה של כ-5 מטרים. זיהיתי את הפוטנציאל של הבית חלל שיכול להיות כל -כך עצמתי ומרוב מחיצות ורהיטים היה נראה קטן וסגור. הלקוחות סיפרו שהם נהגו לערוך שיפוץ קטן מידי חצי שנה, הבנתי שהם צריכים שינוי שימקסם את איכויות החלל של הבית, לא רק שינוי אסתטי.

המהפך קרה בפגישה שלאחר פגישת ההיכרות הגשתי להם מודל תלת מימדי ו"לקחתי אותם לסיבוב בבית החדש שלהם". הם היו נרגשים ומיד הבינו שזה הבית שהם רוצים. כיף לי לקבל מהם שיחה מידי פעם ולגלות שהם מרגישים הכי בבית שיש!!!

כיור עם שיש שחור

מה החשיבות של חלל המטבח בעיניך? כמה יחס את נותנת לו בתהליך העיצוב? האם הוא מהווה שלב יסוד בתכנון הבית?

אמרתי לקוחות פתוחים ותכננתי בית פתוח שבו החלל זורם… המטבח הוא חלק בלתי נפרד מהחלל המרכזי יש לו תפקיד מאד חשוב בבית. בני הבית שמבשלים\ אופים\ אוכלים במטבח משוחחים עם בני משפתחם בסלון… הריחות הטובים עוטפים את הבית… זה לא רק עניין ויזואלי של מראה זו התחושה הזו, שאבא מבשל במטבח ואתה יושב לא רחוק ממנו,בסלון, וזה עובד בכל החושים: ראייה, שמיעה, ריח, מישוש וטעם של בית… המטבח הוא חלק מאד מרכזי בחיינו הוא צריך להיראות טוב אבל מעבר לזה, לשרת אותנו היטב ואם אפשר לתכנן שיהיה חלק מהכיף בחיים אז  למה לא…

כשאני מתכננת פרויקט אני מגישה ללקוח מוצר שלם שיודע לעבוד יחד. אי אפשר לבחון כל דבר בנפרד כי הכל מדויק יחד בהרמוניה אחת. המטבח הוא חלק מהשירה הזאת כמתכננת העמקתי בפרטים הקטנים שבעיני עושים את ההבדל הגדול. החלון הבלגי הוא חלק מהמטבח והיה צריך להיבחן לפרטי פרטים, ההחלטה לייצר במטבח קיר שלם של גבוהים ובו דלת נסתרת המובילה לחדר נוסף בבית הייתה החלטה מאד חשובה שדרשה ממני תשומת לב רבה. המטרה הייתה לייצר "ניקיון" עיצובי במטבח ולשלבו עם שאר הפרטים בבית: התאורה, הסלון, הריהוט, המדרגות והגשר. לא מספיק לתכנן מטבח יפה החכמה לייצר מטבח שהוא חלק מהכל, השלם תמיד צריך לעלות על סך כל הרכיבים יחד, זה תכנון מערכתי.

מה מאפיין את בחירותיך החומריות בתחום המטבחים?

בחירת החומרים במטבח נובעת קודם כל מאורח חיי הלקוחות. אני מבינה קודם כל מי עומד מולי יש הבדל גדול בין תכנון מטבח ל"מאסטר שף" לבין  תכנון מטבח לאדם שחי מקופסאות שימורים וזה תמיד יבוא לידי ביטוי בבחירת החומרים. יש חומרים שהמראה שלהם מאד טוב אך השחיקה שלהם גבוהה יחסית ויש חומרים שהם לנצח. המטבח הזה תוכנן למשפחה מאד פעילה: לכן בחרנו בגימור פורמייקה ברמה גבוהה שנותן תוצאה עיצובית נפלאה  וגם עומד במבחן הזמן. נבחר משטח עבודה מסוג דקטון, אחד החומרים האהובים עלי, המייצר שקט עיצובי וגם עמיד בחום ובפגיעות לאורך זמן.

מה מייחד את חברת "סמל מטבחים" משאר חברות המטבחים?

קודם כל ההקשבה, תשומת הלב והרצון לרדת לפרטים ובמידת הצורך להתגמש עם האדריכל כדי להגשים את החלום. בפרויקט הזה, לדוגמא, היה חשוב לי מאד לצבוע את הידיות האינטגרליות כדי לייצר שקט ולא להוסיף צבע נוסף, הידיות בדרך כלל מגיעות בגוון אלומיניום טבעי שבמקרה הזה לא התיישב לי עם שאר העיצוב בבית. סמל הסכימו לקבל את זה וקיבלנו את מראה המטבח הרצוי. בנוסף, חברת סמל מטבחים מציעה מנעד רחב של חומרים בטכנולוגיות מתקדמות במקרה הזה בחרנו ב"פורמייקה" הגימור של החומר קטיפתי לא להאמין שקיימת פורמייקה בגימור כל-כך מושלם- זו סוג של ייחודיות שקשה למצוא בחברות אחרות.

שאלות קצרות :

מה הכי יפה במקצועות עיצוב הפנים והאדריכלות?

אפשר להשפיע מאד על חייהם של בני האדם

מה הכי קשה במקצוע?

אני הולכת לישון עם הפרויקטים שלי (או מתעוררת באמצע הלילה עם  vision שמדיר שינה מעיני).

פרויקט שהיית רוצה לעשות וטרם עשית?

לתכנן הוסטל לילדים עם צרכים מיוחדים

טיפ למי שרוצה ללמוד אדריכלות ועיצוב פנים?

אם זה בוער בעצמותיך ואתה לא יכול לעשות שום דבר אחר מאדריכלות- תהיה אדריכל!

מה היית אם לא היית אדריכל?

לא הייתי.